Úvodní strana / Akce / Ostatní akce /

Futsal 24 hodin

24 hodinový zápas v malé sálové kopané - futsalu, pořádáme v naší jednotě pravidelně jednou ročně již od roku 1998. Hraje se v malé tělocvičně s malým líným míčem systémem tři proti třem. Jde o velmi náročné vytrvalostní utkání, kterého se při zahájení účastní maximálně 24 hráčů. Ti jsou rozlosováni do dvou družstev po dvanácti hráčích. Každé družstvo se ještě rozdělí na dvě skupiny po šesti hráčích, kteří potom tvoří jednu hrací skupinu. Tyto dvě skupiny jednoho družstva se mezi sebou pravidelně střídají po dvou hodinách. V praxi to tedy znamená, že každá skupina dvě hodiny hraje a dvě hodiny odpočívá. To však platí pouze na začátku, kdy je opravdu k utkání připraveno 24 hráčů. Vinou únavy, přetažení i drobných zranění se po několika hodinách hraní začíná pole hráčů zužovat. S každým dalším odpadlíkem se zmenšuje možnost odpočinku pro ostatní, kteří jeho místo musí nahrazovat a tím se i úměrně zvyšuje jejich únava. Zde už nejde jen o fyzickou připravenost, která je nutností, ale také o psychickou sílu, vytrvat za každých okolností až do konce. Opravdu to není lehké, a kdo si to na vlastní kůži nevyzkoušel, ten to nemůže posoudit. Sám nesnáším ten pocit, když si jdu konečně po několika hodinovém hraní na slabé dvě hodinky odpočinout a když se mi konečně podaří usnout, přijdou mne vzbudit, že už zase musím jít hrát. Komu by se chtělo z vyhřátého spacáku ve čtyři ráno vběhnout do potem provoněné tělocvičny. Nakonec ale stejně vstanu, protože v tom ty kluky prostě nechat nemůžu. O to více si pak všichni, kteří tento maratón vydrželi až do konce, byť jsou na pokraji svých sil, cení svého sportovního výkonu, který je v mnoha ohledech extrémní a obdivuhodný. Už jen s ohledem na skutečnost, že regenerace organismu po takovémto maratónu trvá i několik dní.

David Borkovec