Heslo jednoty

v paži sílu,

v srdci oheň."

110 let Sokola Strašnice

Přesně před 110 lety, dne 18. října 1908, se v bývalém hostinci U Trmalů rozhodlo o založení nové sokolské jednoty v rozrůstající se pražské čtvrti Strašnice. Tak vznikla naše sokolská jednota ve Strašnicích.

...

Přesně před 110 lety, dne 18. října 1908, se v bývalém hostinci U Trmalů rozhodlo o založení nové sokolské jednoty v rozrůstající se pražské čtvrti Strašnice. Tak vznikla naše sokolská jednota ve Strašnicích, a to hlavně díky podpoře obecního zastupitelstva, již existujících jednot z přilehlých částí města a velkou měrou se o vznik T.J. Sokola Strašnice zasadil i tajemník České obce sokolské, Jaroslav Borotínský Zyka. Právě on se stal prvním starostou nově vzniklé jednoty. Jednatelem se stal František Sedláček, místní stavitel, který byl duší celé myšlenky na vznik jednoty ve Strašnicích a hlavní postavou všech předcházejících úředních jednání.

Zakládajících členů bylo 52, o rok později vznikl ve Strašnicích i ženský oddíl. Nejprve se cvičilo v tanečním sále v hostinci U Trmalů, později sokolové dostali k dispozici novou školu, dnešní starou školu u metra Strašnická. Teprve až v roce 1921 byla dostavěna sokolovna, ve které cvičíme dodnes.

Toto výročí jsme řádně oslavili již při Slavnostní akademii v červnu, potom na Bačkorovém bále v říjnu a nyní v oslavách pokračujeme uvedením nového divadelního představení "Jsem tu kvůli daním", na které Vás srdečně zveme!